
Automatic Powder Packing Machine - Stainless Steel, 1500x800x1600 Mm, Silver | 500 Packs/hour, 10-1000 G Filling Range, Plc Control, Heat Sealing
Price: 295000.00 INR / Unit
(250000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
295000.00 INR / Piece
Weight :
300.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | Powder Packaging |
| Filling Range | 10-1000 grams |
| Color | Silver |
| Features | High precision weighing easy operation adjustable packaging range |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Usage | Used for packaging powder products like coffee spices flour etc. |
| Type | Other, Vertical Packaging Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Filling Machine |
| Capacity | Up to 500 packs/hour Pcs/hr |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 1.5 kW Watt (w) |
| Voltage | 220V Volt (v) |
| Weight (kg) | 250 kg Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 1500x800x1600 mm Millimeter (mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| MRP | 295000.00 INR |
| Shipping Type | free |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 72.00 in |
| GSTIN | 18% |
| Returnable | No |
| Min Quantity | 1 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 48.00 in |
| Moq | 1 |
| Price | 250000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | UNIQUE PACKAGING MACHINES |
| Max Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Silver |
| Price Type | fixed |
| Weight | 300.00 Kilogram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 48.00 in |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIQUE PACKAGING MACHINES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from UNIQUE PACKAGING MACHINES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AMSPG1975C1ZW
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AMSPG1975C1ZW
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Ashok
Members since
11 Years
Address
24A, 24B, Main Khatu Shyam Ji Road, Kalyan Nagar, Road No 5, VKI Area, Sikar Road, Jaipur, Rajasthan, 302013, India
automatic powder packing machine in Jaipur
Report incorrect details

































