
Automatic Powder Packing Machine - Stainless Steel, Compact Design , High-speed Filling And Accurate Weight Measurement
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
Brand Name :
Clirik
In Stock
Product Specifications
| Usage | Packing Powdered Products |
| Noise Level | Low |
| Application | Powder Packaging for Food, Pharmaceuticals, Chemicals |
| Power Supply | Single Phase |
| Filling Range | 10-1000 grams |
| Features | Touch Screen Operation, Accurate Filling, Easy to Maintain |
| Type | Other, Automatic Powder Packing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, High Efficiency, Corrosion Resistant |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Sealing Machine |
| Capacity | 30-60 Pouches per Minute |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 220 V |
| Weight (kg) | 350 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1150mm x 950mm x 1750mm |
| Color | Silver |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
Company Details
Shanghai Clirik Machinery is a professional mining equipment manufacturer, we are especially good at grinding mills, stone crushers R&D and manufacturing, we had devoted into the filed of mining equipment for decades years, and we are usually be called "grinding expert" in the industry
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
500
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
ISO&CE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
SEO
Mr Gery Zhang
Members since
12 Years
Address
No. 19, Fuqing Road, Pudong New District, Shanghai, Shanghai, 201201, China
automatic powder packing machine in Shanghai
Report incorrect details









































