
Automatic Powder Coating Machine
Price: 324500.00 INR / Number
(275000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
350000.00 INR / Number
Weight :
1000.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 10ft x 8ft x 6ft |
| Material | Steel |
| Power | 3-phase |
| Voltage | 440V |
| Temperature | 200°C |
| Weight | 1000kg |
| Capacity | 500kg |
| Features | Smooth operation, Anti-corrosive, User-friendly, Low power, Durable, Efficient, Versatile, Reliable |
| Color | Grey White |
| Product Type | Powder Coating Machine |
| General Use | Powder Coating Work |
| Weight (kg) | 1000.00 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Length | 96.00 in |
| Unit Type | Number |
| Price | 275000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 96.00 in |
| Min Quantity | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 100 |
| Product Unit | 1 Number |
| Shipping Type | free |
| MRP | 350000.00 INR |
| Moq | 1 |
| Weight | 1000.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Color | Grey White |
| Currency | INR |
| Brand Name | Bhagwati Enterprises |
| Max Quantity | 100 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 84.00 in |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Features:
Trouble free performance
Anti-corrosive Body
User friendly function
Low Power consumption
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bhagwati Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Coating Machine in bulk from Bhagwati Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AFUPN4146F1Z5
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AFUPN4146F1Z5
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Durgesh Prasad Nayak
Address
Plot No. D-199, Sector- 3, Near Bawana Industrial Area Delhi, Delhi, 110039, India
powder coating machines in Delhi
Report incorrect details

































