
Automatic Potato Chip Line - High-efficiency System | Low Oil Take-up, Low Fuel Consumption, Improved Productivity, Minimal Labor Required, Excellent On-line Oil Filtration, High Oil Turnover Ratio, Indirect Heating Arrangement
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Food Line |
| Primary Color | Silver |
| Length | 10-20m |
| Power | 30-50kW |
| Capacity | 500-1000kg/hr |
| Material | Stainless steel |
| Usage | Potato chip production, from washing to packaging. |
| Compliance | CE |
| Features | Low oil use, Low fuel use, High output, Low labor, Oil filtration, High turnover, Indirect heating |
Product Overview
Key Features
Low edible oil take up
Low fuel Consumption.
Improved productivity with excellent product quality.
Very low labour requirement.
Excellent on line oil filtration.
High oil turn over ratio
Indirect Heating Arrangement.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ECONOMODE FOOD EQUIPMENT (INDIA) PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Food Processing Machinery from ECONOMODE FOOD EQUIPMENT (INDIA) PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2001
Working Days
Monday To Friday
GST NO
27AABCE6726B1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABCE6726B1ZY
Nashik, Maharashtra
International Sales
Mr Ankit
Address
GAT NO. 352, AT POST TALEGAON, INDORE RASEGAON ROAD, DINDORI, Nashik, Maharashtra, 422004, India
Report incorrect details

































