
Automatic Pipe And Strap Cutting Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Machine Type | Pipe/Strap Cutting |
| Motor Power | 200 W |
| Power Rating | 200 W |
| Accuracy | High-accuracy cutting |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Control System | PLC |
| Lubricating System | Self-lubricated |
| Frame Type | Rigid Frame |
| Operating Temperature | 0-40C |
| Plastic Processed | PVC |
| Voltage | 220V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Noise Level | Low |
| Features | Easy to Operate, High-accuracy, Automatic |
| Production Capacity | Significant batch processing |
| Drive | Pneumatic Cylinder |
| Connectivity Options | Standard Interfaces |
| Model No | SR-C114 |
| Product Type | Other, Automatic Pipe and Strap Cutting Machine |
| Technology | Other, PLC Controlled |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 200 W |
| Pressure | 0.5-0.7Mp |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 57*49*46 cm |
| Weight (kg) | 70 |
| Color | Metallic Grey |
| Usage & Applications | Pipe, Strap, Rubber Hose, PVC pipe, Heat Shrink Tube Cutting |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
21
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AVPPA4109A1Z1
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AVPPA4109A1Z1
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms Shahnwaz Alam
Members since
2 Years
Address
Sector 63 A, Village Bahlolpur, Nearby Indian Gas Agency, Noida, Gautambuddha Nagar Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
automatic pipe cutting machine in Noida
Report incorrect details


































