
Automatic Pill Tablets And Capsule Counter Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Application | Pharmaceutical |
| Power Supply | 220V 50Hz |
| Noise Level | Low |
| Features | Compact Design User-Friendly Interface |
| Usage | Counting and Filling Capsules/Tablets |
| Filling Range | Variable |
| Type | Other, Automatic Pill Tablets And Capsule Counter Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | High Precision Counting, Other |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Tablet Counter |
| Capacity | 50000 Tablets/Hour |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2 kW |
| Voltage | 220V |
| Weight (kg) | 50 kg |
| Dimension (L*W*H) | 480 x 550 x 600 mm |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing Type | Other, None |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
140
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Liaoyang, Liaoning
Marketing Manager
Mr David Hua
Address
No. 85, Ganqu Road, Taizihe District, Liaoyang, Liaoning, 111000, China
capsule counting machine in Liaoyang
Report incorrect details











































