
Metal Base Automatic Phase Selector
Price: 150000.00 INR / Piece
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Cabinet Material | Polycarbonate Flame Retardant |
| Rated Insulation Voltage | 690V AC |
| Rated Current | 63A |
| Operating Voltage | 220-240V AC |
| Surface Color | White |
| Panel Type | Modular DIN Rail Mountable |
| Current Rating | 40A |
| Protection Level | Other, IP 54 |
| Rated Operation Voltage | 230/415V AC |
| Connectivity Type | Terminal Block Connection |
| Components | Relay, Microcontroller, Indicators, Terminals |
| Features | Automatic phase sensing and changeover, LED phase indication, Quick response switching, Surge protection |
| Way | Three Phase (3 Way) Input |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Protection Class | Class II |
| Thickness | 105 mm |
| Control System | Microprocessor based phase sensing |
| Cover Material | Other, ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Product Type | Other, Phase Selector |
| Material | Metal Base |
| Surface Finish | Painted |
| Standard | IS/IEC 60947-6-1 Compliant |
| Rated Voltage | 230 Volt (V) |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 63A |
| Dimension (L*W*H) | 160 x 125 x 105 mm |
| Application | Automatic switching between phases for continuous power supply |
| IP Rating | Other, IP 54 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Surface Color | White |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 , , Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Brand Name | MAVEN AUTOMATION |
| Moq | 1 |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Maven Automation is a diverse Engineering company that specializes in Trunkey Projects and Control & Automation Panels. Also having a good technical background with high profile technical staff with huge experience.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
15
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AATFM9159K1ZG
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AATFM9159K1ZG
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Jainik Gondaliya
Members since
11 Years
Address
Plot No. 298 Road No.4, Sardar Patel Ring Rd, Kathwada GIDC, Kathwada, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
phase selector in Ahmedabad
Report incorrect details


































