
Automatic Pharmaceutical Liquid Filling Machine Capacity: 60-80 Pcs/min
Price: 472000.00 INR / Bottle
(400000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
564000.00 INR / Bottle
Weight :
255.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Product Type | Filling Machine |
| Material | S. S. |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Weight (kg) | 400 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 2400 X 1200 X 1400 Millimeter (mm) |
| Capacity | 60-80 Pcs/min |
| Feature | Simple Control, Lower Energy Consumption, ECO Friendly, Low Noise, High Performance, High Efficiency, Stable Performance |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cheque, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 3 Per Month |
| Delivery Time | 20 Days |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia, Western Europe |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 150.00 cm |
| Unit Type | Bottle/Bottles |
| Weight | 255.00 Kilogram |
| Color | Silver |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Product Unit | 1 Bottle/Bottles |
| Brand Name | Ambica Engineering |
| Currency | INR |
| Shipping Type | order_percent |
| Moq | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Breadth | 125.00 cm |
| Price | 400000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 564000.00 INR |
| Pkg Box Height | 175.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
The unit is made compact, versatile and enclosed in stainless steel
elegantly matt finish body, of S.S Slat Conveyor,
Reciprocating Nozzle with self-centering devices
SS Syringe.
Company Details
We Ambica Engineering Works, are engaged in Manufacturing of All Types Of Machine Spare Parts & Expanding Shafts a broad assortment of excellent quality. We manufacture these products in compliance with set industry standards using excellent quality raw material under the strict quality measure. We have been able to offer our clients a qualitative range of products as per their requirements.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
1986
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24BUGPP0950D1ZX
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BUGPP0950D1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Brijesh G. Panchal
Members since
7 Years
Address
Shed No. 8, Plot No. 1606, Rudraksh Estate Phase 3, G I D C Vatva, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
Liquid Filling Machines in Ahmedabad
Report incorrect details






















