
Automatic Penetration Force Tester - 450 X 450 X 1080 Mm, 90 Kg Weight | Touch Screen Display, Step Less Speed Adjusting, Usb/ethernet Data Output
Price: 590000.00 INR / Unit
(500000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
592800.00 INR / Unit
Weight :
90.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Specimen Size | Various, Adjustable Clamping |
| Test Range | 0 - 200 N |
| Temperature | 15C ~ 35C |
| Port Size | Standard Sample Port |
| Humidity | 35% ~ 80% RH |
| Number of Specimens | 1 Specimen/Test |
| Test Material | Plastic, Rubber, Medical Devices, Packaging Films |
| Type | Other, Automatic Digital Tester |
| Material | Mild Steel Body with Powder Coated Finish |
| Power | Other, 220V AC, 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Dimension (L*W*H) | 450 x 450 x 1080 Millimeter (mm) |
| Weight | 90 Kilograms (kg) |
| Usage | Measurement of Penetration Force in Medical and Packaging Fields |
| Application | Industrial |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Export Market(s) | Western Europe, South America, Eastern Europe, Middle East, Asia, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India, East India, , Maharashtra, Madhya Pradesh, Delhi, Meghalaya, Uttar Pradesh, Haryana, Lakshadweep, Kerala, Bihar, North India, Andaman and Nicobar Islands, Tripura, Jharkhand, Odisha, Pondicherry, Karnataka, Goa, Dadra and Nagar Haveli, Assam, South India, West Bengal, Chandigarh, Central India, Uttarakhand, Nagaland, Himachal Pradesh, Punjab, Chhattisgarh, Mizoram, Tamil Nadu, Telangana, Daman and Diu, West India, Manipur, Arunachal Pradesh, Jammu and Kashmir, Rajasthan, Gujarat, Andhra Pradesh, Sikkim |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Apple Electroniks |
| Pkg Box Height | 108.00 cm |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Max Quantity | 1 |
| Shipping Type | free |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| Weight | 90.00 Kilogram |
| Unit Type | Unit/Units |
| Pkg Box Breadth | 45.00 cm |
| MRP | 592800.00 INR |
| Stock Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABTFA5027F1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABTFA5027F1ZI
Vadodara, Gujarat
CEO
Mr Vinodkumar Gaikwad
Members since
10 Years
Address
B, 314-315, Hub Town, Makarpura Bus Depot, Vadodara, Gujarat, 390010, India
force tester in Vadodara
Report incorrect details

































