
Automatic Pcc Panels - Stainless Steel & Mild Steel, Ip67 Rated, 415v, Ral-7035 Powder Coated Finish, 1.6mm Thickness, 1 Year Warranty
Price: 354000.00 INR
(300000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
354000.00 INR / Piece
Weight :
30.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Surface Color | RAL-7035 |
| Base Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1.6 Millimeter (mm) |
| Protection Level | IP67 |
| Cover Material | Mild Steel |
| Product Type | Electric Panel |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Rated Voltage | 415 Volt (V) |
| Warranty | 1 YEAR |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Surface Color | RAL-7035 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 30.00 in |
| Weight | 30.00 Kilogram |
| Pkg Box Breadth | 6.00 in |
| Pkg Box Length | 30.00 in |
| Brand Name | ABHISHEK ENTERPRISES |
| MRP | 354000.00 INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Shipping Rate | 10000.00 |
| Price | 300000.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | flat_rate |
| Stock Quantity | 10 |
| Min Quantity | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
It usesA industrialA controlA systems to achieve a production level of consistency, economy and safety
It could not achieved purely by human manualA control.
The process control panels may contain various types of Motor Control Gear, instrumentation and PLC Hardware.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ABHISHEK ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Control Panel Boards in bulk from ABHISHEK ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABFPG7781E1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABFPG7781E1ZK
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Bhaskar Ghule
Address
Plot No 133, Gala No 15, Sec 7, Shivraj Industrial Premises, Pcndta, Bhosari. Pune, Maharashtra, 411026, India
pcc panels in Pune
Report incorrect details








































