
Automatic Passenger Lifts - High-performance Design, Reliable Operation, Durable Quality, Innovative Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 1000 kg |
| Speed | 1.5 m/s |
| Dimensions | Variable |
| Power | 415 V |
| Compliance | IS 11710 |
| Usage | Passenger movement between floors in buildings |
| Features | Automatic operation, Passenger transport, Safe and reliable, Smooth riding, Efficient design |
| Payment Terms | Paypal, Western Union, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sri Sai Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Elevators, Lifts & Escalators in bulk from Sri Sai Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Director
Mr. Velu Murugan
Address
179/55, GND Road, Erukkanchery, Chennai, Tamil Nadu, 600118, India
passenger lifts in Chennai
Report incorrect details































