
Automatic Passenger Lift
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage | Other, Passenger Transportation in Buildings |
| Overhead Height | 4200 mm (standard) |
| Machine Room Size | Minimum (MRL / Optional) |
| Door Opening Size | 700 mm to 900 mm |
| Noise Level | <60 dB |
| Hoist Way Size | Customized as per requirement |
| Pit Depth | 1500 mm (standard) |
| Type | Other, Automatic Passenger Lift |
| Car Dimension | 1100 x 1400 mm to 1600 x 1500 mm (customized) |
| Inclination | 0 (Vertical lift) |
| Load Capacity | 450 kg - 1600 kg |
| Voltage | 380V / 220V |
| Material | other Sheet, Stainless Steel Cabin, Powder Coated Panels |
| Drive Type | Other, Electric Traction |
| Power Supply | Three Phase AC |
| Speed | 1.0 - 2.5 m/s |
| Max. Lifting Height | Up to 70 meters |
| Max. Lifting Weight | 1600 kg |
| Mechanism Type | Other, Elevator / Traction |
| Working Temperature | -10C to +45C |
| Control Device | Other, Microprocessor-based Control |
| Safety Device | Other, Overload Sensor, Emergency Alarm, Auto Rescue Device, Door Sensor |
| Capacity | 6-20 Persons |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 10 Days |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KRISHA ENGINEERING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Elevators, Lifts & Escalators in bulk from KRISHA ENGINEERING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24BSRPS4158K1Z0
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BSRPS4158K1Z0
Vadodara, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Sanjay Solanki
Members since
7 Years
Address
SHREEJI ASSOCIATE, 855/2/A/3, Makarpura GIDC., Vadodara, Gujarat, 390010, India
automatic door lift in Vadodara
Report incorrect details
































