
Automatic Paper Sheet Cutting Machine - Advanced Industrial Design | Electric Powered, Fully Automatic Operation
Price: 8051000.00 INR / Unit
(8051000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Cooling System | Air Cooled |
| Operating Temperature | 5AdegC to 45AdegC |
| Connectivity Options | Digital display, Manual override |
| Machine Type | Paper Sheeting Machine |
| Drive | AC Drive |
| Color | Blue & White |
| Production Capacity | 1800 sheets/hour |
| Features | High efficiency, Low maintenance, User-friendly interface |
| Noise Level | <70 dB |
| Accuracy | A+-0.5 mm |
| Model No | APSC-3200 |
| Frequency | 50 Hz |
| Lubricating System | Automatic Lubricator |
| Voltage | 220-240 V |
| Power Rating | 4500 Watts |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Frame Type | Heavy Duty Mild Steel |
| Motor Power | 3 HP |
| Product Type | Cutting Machine |
| Technology | Other, Precision Cutting |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 4.5 kW |
| Pressure | Hydraulic Operated |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 3200 mm x 1450 mm x 1300 mm |
| Weight (kg) | 1650 kg |
| Usage & Applications | Industrial |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Currency | INR |
| Brand Name | OCEAN INTERNATIONAL |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Price | 8051000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Color | Blue & White |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 15 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAEFO6278J1ZX
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAEFO6278J1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Mrunal Ramanuj
Address
B 101, Galaxy Business Park, Opp. Torrent Power Sub Station, Ahmedabad, Gujarat, 382350, India
paper sheet cutting machine in Ahmedabad
Report incorrect details




























