
Automatic Paper Sheet Cutting Line Power Source: Electricity
Price: 8051000.00 INR / Unit
(8051000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Noise Level | a%0$?75 dB |
| Voltage | 220V/380V |
| Motor Power | 7.5 kW |
| Drive | Servo Drive |
| Frame Type | Heavy-Duty Steel |
| Operating Temperature | 5AdegC aEUR" 45AdegC |
| Plastic Processed | Not applicable; For paper sheets |
| Control System | PLC |
| Machine Type | Paper Sheet Cutting |
| Production Capacity | Up to 15,000 sheets/hour |
| Cooling System | Air Cooling |
| Model No | APSC-7400 |
| Accuracy | A+-0.5 mm |
| Lubricating System | Automatic Lubrication |
| Power Rating | 3 Phase |
| Connectivity Options | Modbus, Ethernet |
| Color | Blue & White |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Features | Touch screen interface, high precision blades, adjustable length settings |
| Product Type | Cutting Machine |
| Technology | Other, Servo Motor Controlled |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 18 kW |
| Pressure | Hydraulic |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 7400 x 3000 x 1800 mm |
| Weight (kg) | 5200 kg |
| Usage & Applications | Sheet cutting, paper converting, packaging industry |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | Blue & White |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Price | 8051000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | OCEAN INTERNATIONAL |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAEFO6278J1ZX
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAEFO6278J1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Mrunal Ramanuj
Address
B 101, Galaxy Business Park, Opp. Torrent Power Sub Station, Ahmedabad, Gujarat, 382350, India
paper cutting machines in Ahmedabad
Report incorrect details


































