
Automatic Paper Cutting Machinery - Electric Powered, Industrial Use , Fully Automatic Operation
Price: 8051000.00 INR / Unit
(8051000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 340-440V AC |
| Drive | Servo Motor Drive |
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Connectivity Options | USB, LAN (for Data Transfer) |
| Frequency | 50 Hz |
| Frame Type | Heavy Duty Rigid Frame |
| Model No | APC-116 (Example Model) |
| Cooling System | Air cooled |
| Operating Temperature | 5AdegC to 45AdegC |
| Production Capacity | 500-700 cuts/hour |
| Noise Level | Less than 70 dB |
| Accuracy | A+-0.1 mm |
| Motor Power | 5 HP |
| Lubricating System | Automatic Lubrication System |
| Power Rating | 3 Phase / 7 HP |
| Color | Machine Grey & Blue (Standard) |
| Control System | Other, Fully Programmable PLC Touch Screen |
| Features | High precision, Safety interlocks, User-friendly interface, Overload protection |
| Product Type | Other, Automatic Paper Cutting Machinery |
| Technology | Other, Advanced Digital Control |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 3-7.5 kW (Depending on model) |
| Pressure | Hydraulic / Programmable (as per model) |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated / Painted |
| Dimension (L*W*H) | 2400 x 1200 x 1600 mm (may vary by model) |
| Weight (kg) | 1400-1800 kg Approx. |
| Usage & Applications | Industrial |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Color | Machine Grey & Blue (Standard) |
| Mop | 1 |
| Brand Name | OCEAN INTERNATIONAL |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 8051000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAEFO6278J1ZX
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAEFO6278J1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Mrunal Ramanuj
Address
B 101, Galaxy Business Park, Opp. Torrent Power Sub Station, Ahmedabad, Gujarat, 382350, India
paper cutting machines in Ahmedabad
Report incorrect details


































