
Automatic Paper Bag Making Machine
Price: 8000000.00 INR / Unit
(8000000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Industrial Blue/Grey |
| Product Type | Automatic Paper Bag Making Machine |
| General Use | Manufacturing paper bags for grocery, shopping, food packaging and retail use |
| Efficiency | High-speed continuous operation, up to 230 bags/min |
| Weight (kg) | Approx. 2000 kg |
| Automatic Grade | Automatic |
| Drive Type | Other, Electric, Servo motor-controlled |
| Bag Type | Other, Square bottom paper bags, V-bottom paper bags |
| Computerized | Yes |
| Photoelectric Correction | Yes |
| Film Length Counter | Yes |
| Bag Length | 180-450 mm (adjustable) |
| Power | 8-12 kW |
| Voltage | 380 V, 3 Phase, 50 Hz |
| Material | Other, Kraft paper, Coated paper, Laminated paper |
| Dimension (L*W*H) | 5300 mm x 2100 mm x 2100 mm |
| Feature | Touch screen control, Auto counting, Alarm system, Precise cutting and folding, Low-noise operation |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Price | 8000000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Color | Industrial Blue/Grey |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
1994
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06Acspa9628E1ZH
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06Acspa9628E1ZH
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Executive Director
Mr Prashant Arora
Members since
14 Years
Address
686, Sector-69, IMT, Faridabad, Haryana, 121004, India
paper bag making machine in Faridabad
Report incorrect details

































