
Automatic Paper Bag Making Machine By Unique Fluid Controls
Price: 649000.00 INR / Unit
(550000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
649000.00 INR / Unit
Weight :
1250.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Paper Bag Making Machine |
| General Use | Paper Bag Making |
| Weight (kg) | 1250 Kilograms (kg) |
| Automatic Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Computerized | No |
| Photoelectric Correction | No |
| Film Length Counter | No |
| Bag Length | 60 Centimeter (cm) |
| Power | 2 Horsepower (HP) |
| Voltage | 440 Volt (v) |
| Material | Paper |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 14 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Unique |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Price | 550000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | free |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 204.00 in |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 120.00 in |
| Weight | 1250.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 72.00 in |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| MRP | 649000.00 INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
It can be used for making multiple size of bags Bakery covers, Grocery covers, Laundry covers, Textile bags and Shopping Bags
High Efficiency
Automation
Customization
Durable Construction
Easy Operation
Low Maintenance
Energy Efficient
High-Quality Output
Quiet Operation
Company Details
Unique Fluid Controls products encompasses Paper Cup Making Machines, Tissue Paper Making Machines, Paper Bag Making Machines, Paper Bowl Making Machines, Toilet Tissue Paper Making Machines, Flexographic Printing Machines, A4 Paper Cutting Machine, Aluminium Foil Rewinding Machines, Die Cutting Machines, Toilet Roll Makinng Machines and several others. Used for paper conversion applications, our engineered machines are famous for offering smooth paper product manufacturing operations with a long service life. With help of fully-equipped production units to sound quality testing facilities, we our experts make sure quality.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Wholesaler, Fabricator, Producer
Employee Count
18
Establishment
2017
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33AAFFU0720J1ZG
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAFFU0720J1ZG
Coimbatore, Tamil Nadu
Managing Director
Mr Raghul M
Members since
9 Years
Address
Sf. No.628/2, Parasakthi Nagar, Kasthurinaickenpalayam, Somayampalayam (PO), Coimbatore, Tamil Nadu, 641108, India
paper bag making machine in Coimbatore
Report incorrect details


































