
Automatic Papad Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Speed Mode | Variable |
| Feeding System | Automatic Hopper |
| Features | Low Maintenance, User-Friendly, Energy Efficient |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Operating Temperature | 10C - 60C |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Heating Method | Electric |
| Function Type | Mixing Other, Multipurpose |
| Noise Level | Low |
| Power Source | Electric |
| Machine Type | Automatic Papad Machine |
| Product Type | Papad Making Machine |
| General Use | Industrial Papad Manufacturing |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Automatic |
| Capacity | 40-100 kg/hr |
| Weight (kg) | 400 kg |
| Product Shape | Other, Round |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Other, Free Standing |
| Voltage | 220-440 V |
| Power | 2-3 HP |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 900 x 1200 mm |
| Raw Material | Other, Flour, Water & Spices |
| Feature | Other, High Efficiency, Corrosion Resistant, Easy Operation |
| Color | Other, Silver |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
we are machine manufacture, just like paper plat dona machine slipper machine,notebook machine ,paper cup machine ,non woven bag making machine, agarbatti machine, kapoor machine noodles machine.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09EWKPS4665D2ZY
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09EWKPS4665D2ZY
Varanasi, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr Vivek Singh Rathour
Address
Plot No. 372, Kashipuram Colony, Sear Govardhan, Dafi Near Ravidas Mandir, Lanka, Varanasi, Uttar Pradesh, 221011, India
Report incorrect details





























