
Automatic Papad Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single/Three Phase |
| Speed Mode | other, Variable Speed |
| Operating Temperature | Ambient to 100C |
| Noise Level | Low |
| Heating Method | Electric/IR Heating |
| Feeding System | Automatic Dough Feeder |
| Automation Grade | Automatic |
| Function Type | Mixing Other, Pressing, Rolling, Cutting, and Drying |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Features | Energy Efficient, Durable Construction, Easy to Clean |
| Machine Type | Papad Press & Cutting Machine |
| Product Type | Food Processing Machine |
| General Use | For making papad in food processing industry |
| Material | Other, Food Grade Stainless Steel |
| Type | Other, Automatic Papad Making Machine |
| Capacity | 500-700 papads per hour |
| Weight (kg) | 300 kg |
| Product Shape | Other, Round/Customizable |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Other, Fully Automatic |
| Control System | Other, PLC Control Panel |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 220-380V |
| Power | 2.5 kW |
| Dimension (L*W*H) | 12 ft x 3 ft x 5 ft (approx.) |
| Raw Material | Other, Urad Dal Flour, Rice Flour, Spices, Water |
| Feature | Other, High Output, Consistent Size, Easy Operation, Adjustable Thickness |
| Color | Other, Stainless Steel/Silver |
Company Details
we are machine manufacture, just like paper plat dona machine slipper machine,notebook machine ,paper cup machine ,non woven bag making machine, agarbatti machine, kapoor machine noodles machine.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09EWKPS4665D2ZY
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09EWKPS4665D2ZY
Varanasi, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr Vivek Singh Rathour
Members since
1 Years
Address
Plot No. 372, Kashipuram Colony, Sear Govardhan, Dafi Near Ravidas Mandir, Lanka, Varanasi, Uttar Pradesh, 221011, India
Report incorrect details





























