



Automatic Pani Puri Making Machine
Price: 65000.00 INR / Piece
(65000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | Room Temperature |
| Noise Level | Low Noise |
| Speed Mode | other, Variable Speed |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Heating Method | Electric Heating |
| Features | Hygienic, Uniform Size, Consistent Performance |
| Feeding System | Automatic Sheet Feeding |
| Phase | Single/Three Phase |
| Function Type | Mixing Other, Puri Making |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Puri, Papad Making Machine |
| Color | Other, Silver |
| Product Type | Snack Food Machinery |
| General Use | Making Pani Puri / Golgappa |
| Material | Other, Food Grade Stainless Steel |
| Type | Other, Semi-Automatic/Automatic Model Available |
| Capacity | 5000 to 10000 pieces/hour |
| Weight (kg) | 150 kg (approx.) |
| Product Shape | Other, Round |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Other, Free Standing |
| Voltage | 220-240 V |
| Power | 1-2 HP |
| Dimension (L*W*H) | L 4 x W 2 x H 4 ft (approx.) |
| Raw Material | Other, Stainless Steel |
| Feature | Other, High Efficiency, Easy to Operate, Low Maintenance |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Delivery Time | 7-10 Days |
| Main Domestic Market | Rajasthan, Himachal Pradesh, Madhya Pradesh, Haryana, Bihar, Jharkhand, Uttarakhand, Chhattisgarh |
| Brand Name | SHRI Mangalam |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | Other, Silver |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09CNLPM8242A1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09CNLPM8242A1ZX
Varanasi, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms. Ranjana Mishra
Members since
1 Years
Address
D- 64/43-B-1, BANK COLONY, SIGRA, Varanasi, Uttar Pradesh, Varanasi, Uttar Pradesh, 221010, India
Report incorrect details






























