





Automatic Ozone Test Chamber
Price: 380500.00 INR / Unit
(380500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Shape | Rectangular |
| Power Supply | AC 220V 10%, 50Hz / Single Phase |
| Temperature Resistance | -40C to +150C |
| Heating Capacity | 2 KW |
| Features | Programmable Testing Cycles, Digital Controls, Data Logging, Safety Alarms |
| Display Type | Digital LCD Display |
| Speed Range | 0.1 - 100 rpm (Specimen Rotation) |
| Accuracy | Temperature: 0.5C; Ozone Concentration: 2% |
| Glass Type | Observation Window - Tempered Glass |
| Control Type | Microprocessor-based PID Controller |
| Type | Other, Automatic Ozone Test Chamber |
| Dimension (L*W*H) | 90 x 130 x 170 cm |
| Equipment Type | Ozone Test Chamber / Aging Chamber |
| Equipment Materials | Stainless Steel, Powder Coated Steel |
| Power | 2200 W |
| Voltage | 220V AC, 50/60Hz |
| Material | Stainless Steel Inner Chamber |
| Application | Ozone Aging and Resistance Testing for Rubber and Polymers |
| Capacity (Ltr) | 500 Ltrs |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 380500.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | DD-LAB |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07COZPS1065Q1ZR
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07COZPS1065Q1ZR
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Deepak Singh
Members since
1 Years
Address
33A, STREET NO-2, PREM NAGAR, NATHUPURA, BURARI, Delhi, Delhi, 110084, India
ozone test chamber in Delhi
Report incorrect details


























