



Automatic Offset Printing Machine Capacity: 3500 Pcs/min
Price: 683200.00 INR / Piece
(610000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
745000.00 INR / Piece
Weight :
10.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color Management | Adjustment Curves |
| Type | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 3500 Pcs/min |
| Printing Speed | 2000-3000imp/h m/hr |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Automatic |
| Plate Type | Other |
| Print Direction | Other |
| Ink Type | Other |
| Control System | Frequency Speed Control |
| Power | 2 Horsepower (HP) |
| Size | 16 |
| Width | 22 Inch (in) |
| Weight (kg) | 1300 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 4x3x5 Foot (ft) |
| Warranty | 1 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 2 Per Month |
| Delivery Time | 4 -5 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | wooden packing |
| Main Domestic Market | All India |
| Color Management | Adjustment Curves |
| MRP | 745000.00 INR |
| Min Quantity | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Currency | INR |
| Shipping Rate | 5.00 |
| GSTIN | 12% |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Weight | 10.00 Kilogram |
| Brand Name | M.R. Graphic |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Height | 100.00 cm |
| Max Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 100.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 100.00 cm |
| Price | 610000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Our product range includes a wide range of Offset Printing Machine, Printing Machine, Bag Printing Machine, Non Woven Bag Printing Machine, Printing Machine Spare Parts and Printing Machine Support Blade.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06CGKPK0353G1ZL
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06CGKPK0353G1ZL
Ballabgarh, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Ravi Kumar
Address
BNo. Plot No. 223, Gali No.14, Bhikam Colony Road Ballabgarh, Haryana, 121004, India
offset printing machine in Ballabgarh
Report incorrect details










































