
Automatic Noodle Dryer - Stainless Steel & Ms Body, 48x30x54 Inch | User-friendly Operation, Digital Temperature Display, Minimal Maintenance, Rugged Design, 10 Kw Heat Source
Price: 53100.00 INR / Piece
(45000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
53100.00 INR / Unit
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Width | 30 Inch (in) |
| Power | Electric Watt (w) |
| Heat Source | 10 kw eliment |
| Height | 54 Inch (in) |
| Length | 30 Inch (in) |
| Temperature | 30 up to 180 digree Celsius (oC) |
| Usage | Noodles drying |
| Material | Steel |
| Other Material | Ss angle |
| Voltage | 240 Watt (w) |
| Power Source | Electric |
| Installation Guideline | Install 12 kw hiter |
| Product Type | Automatic Noodle Dryer |
| Weight | 150 to 200 Kilograms (kg) |
| Size | 30X30X54 |
| Dimension (L*W*H) | 48X27X54 Inch (in) |
| Use | Hotel, Home |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | Bubble packing |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 45000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Breadth | 36.00 in |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| MRP | 53100.00 INR |
| Brand Name | SHIV KITCHEN EQUIPMENTS |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Length | 48.00 in |
| Pkg Box Height | 54.00 in |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | free |
| Max Quantity | 100 |
| Stock Quantity | 100 |
| Returnable | No |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Trouble free performance
Rugged construction
Requires minimal maintenance
Noodles dryer make by shiv kitchen
Outer body ms with coated paint
Inner body stainless steel with SS tray & trolley 3" wheels 2 bracket & 2 without back good look with digital temperature display miter
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AZIPK1015A1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AZIPK1015A1Z3
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director Sales
Mr Shiv Kumar
Members since
2 Years
Address
Kh No. 10/8, Village -Tilangpur Kotla, Near Dispensary Wali Gali, Nangloi-Najafgarh Road, New Delhi, Delhi, 110043, India
Report incorrect details





























