
Automatic Level
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | DSC240 |
| Magnification | 24X |
| Objective Aperture | 38mm |
| Field of View | 1°20' |
| Minimum Focus | 0.3m |
| Compensator Range | 15' |
| Weight | 1.85kg |
| Usage | Construction surveying, leveling tasks, elevation measurements |
| Standard Deviation | 1.5mm |
| Color | Yellow |
| Features | Precise leveling, Weatherproof, Durable design, Easy operation, High accuracy, Shockproof |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, G. A. INTERNATIONAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Survey, Meteorological Instruments & Equipment in bulk from G. A. INTERNATIONAL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Roorkee, Uttarakhand
Proprietor
Mr. Nawaz Ahmed
Address
Rampur Road, Near Sagar DawaKhana, Roorkee, Uttarakhand, 247667, India
Report incorrect details




























