
Automatic Level And Stand - Aluminium Material, Ideal For Surveying Instruments | Precision Auto Level With Durable Aluminium Stand
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Automatic Level and with Stand |
| Application | Surveying Instruments |
| Usage | Surveying Instruments |
| Capacity | Standard (for typical site leveling applications) |
| Display Type | Optical Viewfinder |
| Temperature Range | -20A C to +50A C |
| Type | Automatic Level with Stand |
| Equipment Materials | High-quality Metal alloy with ABS plastic components |
| Frequency | Not applicable (manual, not electronic) |
| Weight | Approx. 2.5 kg (Instrument Only), Stand: 3.2 kg |
| Dimension (L*W*H) | Instrument: 22 x 12 x 14 cm, Stand: 90-180 cm (adjustable) |
| Core Components | Optical lens, leveling base, horizontal knobs, tripod stand |
| Feature | 360A rotation, quick leveling, waterproof housing |
| Power Source | Manual/Non-Electric |
| Accuracy | A 2.5 mm per km double run |
| Voltage | Not applicable (manual operation) |
| Model No | AL-32 |
| Automation Grade | Automatic (Self-Leveling Mechanism) |
| Measurement Range | Up to 100 meters (Line of Sight) |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
| Main Domestic Market | All India |
| Delivery Time | 1 Week |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
land surveying equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details











































