
Automatic Knitting Machinery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Knitting Machine |
| Dominant Color | Silver |
| Power | 380V |
| Dimensions | 2m x 1m |
| Weight | 500kg |
| Material | Steel |
| Needles | 200 |
| Speed | 100rpm |
| Usage | Textile fabric production in the knitting industry. Produces various knitted materials. |
| Features | Energy efficient, Low maintenance, Silent operation, Hassle-free performance |
Product Overview
Key Features
Features:-
Energy efficient
Low maintenance
Silent operation
Hassle-free performance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHUBHAM INTERNATIONAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Knitting Machinery from SHUBHAM INTERNATIONAL at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2004
GST NO
03AGNPK9274H1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AGNPK9274H1Z2
Ludhiana, Punjab
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Ajay Kukreja
Address
111-E, Level 5, Caliber Plaza, Bahadaur House, Ludhiana, Punjab, 141008, India
textile knitting machine in Ludhiana
Report incorrect details







































