
Stainless Steel-304 Automatic Grade Air Shower
Price: 165200.00 INR / Piece
(140000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
240000.00 INR / Piece
Weight :
2000.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Filters | HEPA Filter |
| Color | Silver |
| Automatic Grade | Full Automatic |
| Power | 220/230V or 440V |
| Voltage | 110-240 Volt (v) |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 15-20 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Packaging Type : As per the industry standard. |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 72.00 cm |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Weight | 2000.00 Kilogram |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Pkg Box Height | 120.00 cm |
| Price Type | fixed |
| MRP | 240000.00 INR |
| Brand Name | U-TECH |
| Shipping Type | order_percent |
| Returnable | No |
| Price | 140000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Color | Silver |
| Max Quantity | 10 |
| Min Quantity | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Country Of Origin : India
Steel Grade : 304
Inner Size : (W x D x H) {For Two Persons} : 750 x 1050 x 1950mm
Outer Size : (W x D x H) {For Two Persons} : 1350 x 1125 x 2150mm
Key features of an air shower include:
Enclosed Chamber : An air shower typically consists of an enclosed chamber with double doors on either end, creating an airlock-like setup.
High-Velocity Air Jets : The chamber is equipped with high-velocity air jets strategically positioned on the walls, ceiling, and floor. These jets release filtered air at a high velocity to dislodge and remove particles.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R A Scientific Instruments has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Cleaning Equipment in bulk from R A Scientific Instruments at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BVBPA2925B1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BVBPA2925B1ZC
Delhi, Delhi
Marketing Manager
Ms. Arunima Rai
Address
Plot no.210, Vardhman Mall, Outer Ring Road, Pitampura, Delhi, Delhi, 110034, India
air shower in Delhi
Report incorrect details

































