
Automatic Goods Lifts - Steel, 1.5m X 1.5m Platform Size, 1000 Kg Capacity | Electric Power Source, Plc Control System, Emergency Stop Button, Overload Protection
Price Trend: 1700-500000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Alpha Elevator Co.
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1000 kg |
| Dimensions | 2000x1500 mm |
| Power | 3 kW |
| Speed | 0.15 m/s |
| Material | Steel |
| Safety features | Emergency stop |
| Usage | Lifting goods between floors in warehouses and stores |
| Features | Safe lifting, Fast transport, Low cost, Continuous use, Warehouse use |
| Supply Ability | 50000 Per Day |
| Delivery Time | 5-10 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2002
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AASFA6759J1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AASFA6759J1ZV
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Jignesh Makwana
Address
306, 3rd Floor, Kamdhenu Complex, Inside Toran Dining Hall, Ashram Road, Ahmedabad, Gujarat, 380009, India
goods lifts in Ahmedabad
Report incorrect details


































