
Automatic Goods Elevator
Price: 470000.00 INR / Piece
(470000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Overhead Height | 4200 mm (approx) |
| Door Opening Size | 800 mm (approx) |
| Pit Depth | 1500 mm (approx) |
| Voltage | 380 V |
| Noise Level | Low noise design |
| Machine Room Size | Small machine room |
| Car Dimension | 1000 x 1200 mm (approx) |
| Type | Other, Automatic goods elevator |
| Hoist Way Size | 1600 x 1600 mm (approx) |
| Usage | Other, Office |
| Inclination | 0 degree |
| Load Capacity | 6 persons |
| Material | other Sheet, Reinforced steel cabin |
| Drive Type | Other, Electric traction |
| Power Supply | Three phase required |
| Speed | 0.5 m/sec |
| Max. Lifting Height | 30 m |
| Max. Lifting Weight | 450 kg |
| Mechanism Type | Other, Vertical lift |
| Control Device | Other, Microprocessor control |
| Safety Device | Other, Automatic door lock |
| Capacity | 450 kg |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Price | 470000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PDN Elevators Engineering Services has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Elevators, Lifts & Escalators from PDN Elevators Engineering Services at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CLTPP7807E1ZQ
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CLTPP7807E1ZQ
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Prabhu Selvam
Members since
2 Years
Address
Plot No-5, G-1, Kamarajan Street, Kuppusamy Nagar, Ayanambakkam, Chennai, Tamil Nadu, 600095, India
goods elevator in Chennai
Report incorrect details


































