
Automatic Glass Door
Price: 1450 INR / Square Feet
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Square Feet
In Stock
Product Specifications
| Finish Type | Glossy |
| Standard | ISO 9001:2015 |
| Function | Access Control, Entry/Exit Automation |
| Load Capacity | Up to 120 kg |
| Capacity | Supports up to 120 kg per door |
| Glass Type | Tempered/Toughened Glass |
| Thickness | 8 mm |
| Height | Up to 3000 mm |
| Security Features | Sensor-based Safety, Auto-Reverse |
| Operation Type | Automatic |
| Weather Resistance | Yes |
| Operating Temperature | -20C to +50C |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Coating Type | Anodized/ Powder Coated (Frame) |
| Tensile Strength | High (specific to glass type) |
| Usage & Applications | Shopping Malls, Offices, Airports, Hospitals, Hotels |
| Surface Finish | Polished |
| Width | Customizable as per requirement |
| Anti Corrosion | Yes (Aluminium Frame) |
| Product Type | Other, Automatic Sliding Glass Door |
| Material | Other, Toughened Glass & Aluminium |
| Size | Custom Sizes Available |
| Weight | Varies as per size and glass type |
| Color | Transparent/Custom options available |
| Application | Commercial and Residential Entrances |
| Product Model | Standard Automatic Glass Door |
| Window Type | Other, Sliding/Automatic |
| Design Type | Frameless/Framed |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Installation Type | Other, Wall Mounted/Frame Mounted |
| Locking Type | Automatic/Manual Lock (Optional) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ABKFS7301R1ZJ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ABKFS7301R1ZJ
New Delhi, Delhi
M.D.
Mr. Sunil Goyal
Address
G/F, Khasra No. 61, Old Lal Dora Village Matiala, New Delhi New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details




























