
Automatic Gear Cutting Machines
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 5-10 kW |
| Dimensions | 2x1x1.5 m |
| Weight | 1000-2000 kg |
| Spindle Speed | 500-2000 RPM |
| Material | Steel/Cast Iron |
| Accuracy | ±0.01 mm |
| Usage | Gear wheel fabrication; cutting teeth |
| Features | High precision, Dry/wet cutting, Enhanced torque, Faster cycles, Thermal stability |
Product Overview
Key Features
Salient Features :
* Cutter spindle & work spindles directly fixed to the column of machine
* Cutter spindle hinged to create root angle instead of installing work spindle on a rotating base
* Maximum thermal stability
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Saggu Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from Saggu Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
1974
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Ronak Singh
Address
Delhi Meerut Road, Old Chungi, Opp. Movie World Cinema Hall Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201001, India
gear cutting machine in Ghaziabad
Report incorrect details









































