
Automatic Gate Motor
Price: 65000.00 INR / Piece
(65000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Features | Remote Control, Auto-stop |
| Pressure | Other, Atmospheric |
| Torque | 7 Nm |
| Cooling Method | Fan Cooled |
| Current Type | AC |
| Rated Voltage | 220V |
| Standard | CE Certified |
| Noise Level | <55 dB |
| Motor Type | Induction Motor |
| Starting Type | Electric Start |
| Color | Gray |
| Power Rating | 100 W |
| Ambient Temperature | -10C to 40C |
| Efficacy | IE2 Standard |
| Horse Power | 1/8 HP |
| Poles Number | 4 |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Sealed Type | Other, IP55 Enclosure |
| Voltage | 220V |
| Product Type | Other, Automatic Gate Motor |
| Output Power | 100 W |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Protect Feature | Other, Thermal Overload Protection |
| Phase | Single Phase |
| Speed | 1400 rpm |
| Power | 100W |
| Dimension (L*W*H) | 320 x 220 x 140 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Shaft Diameter | 12 mm |
| Mounting Type | Horizontal |
| IP Rating | Other, IP55 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Color | Gray |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KANISHKA SAFE ZONE SYSTEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Electric Motors & Engines from KANISHKA SAFE ZONE SYSTEM at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23BURPB5452K1ZG
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23BURPB5452K1ZG
Balaghat, Madhya Pradesh
M.D
Mr. Vishal Borkar
Members since
1 Years
Address
Ward No.27, Gali No.02, Prem Nagar, Balaghat, Madhya Pradesh, 481001, India
Report incorrect details

































