
Automatic Freeness Tester
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Paper Tester |
| Dominant Color | Green |
| Test Method | Canadian Standard |
| Sample Size | 5-10g |
| Power Supply | 220V |
| Dimensions | 30x40x50cm |
| Weight | 15kg |
| Usage | Pulp freeness analysis in paper industry |
| Accuracy | +/- 0.5% |
| Features | Automatic operation, Accurate results, Improved efficiency, Easy operation, Reliable testing |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
05ABQPH0398P1Z0
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 05ABQPH0398P1Z0
Roorkee, Uttarakhand
Proprietor
Mr. Mujtaba Hussain
Address
429, Sot Street, Near City College, Solani River Road, Roorkee, Uttarakhand, 247667, India
freeness tester in Roorkee
Report incorrect details

























