
Automatic Cotton Wick Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single phase |
| Shape | Rectangular |
| Torque | High torque motor |
| Diameter | Suitable for making round wicks up to 6 mm |
| Product Type | Automatic Cotton Wick Making Machine |
| General Use | Making cotton wicks (Batti) for religious and domestic purposes |
| Material | Other, Mild Steel & Stainless Steel |
| Type | Other, Fully Automatic |
| Capacity | 8000-12000 wicks per hour |
| Weight (kg) | 38 kg |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Touch Screen | Other, Available |
| Control System | Other, Digital Control Panel |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| QC System | Pre-shipment inspection |
| Tolerance | 0.02 mm |
| Drawing | Other, Included |
| Voltage | 220 V AC, Single Phase |
| Dimension (L*W*H) | 24 x 18 x 16 inch |
| Color | Blue/White (as shown in image) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
21CMZPS6954E1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 21CMZPS6954E1ZE
Bhubaneswar, Odisha
Marketing Manager
Ms. Pravati Mohanty
Address
Plot No.142, Budheswari Colony, Old Post Office Lane, Laxmi Sagar, Bhubaneswar, Odisha, 751006, India
cotton wick making machine in Bhubaneswar
Report incorrect details

































