
Automatic Coring-wedging System Apple
Price: 125000.00 INR / Unit
(125000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Load Capacity | Up to 80 kg per cycle |
| Features | Automated feeding, stainless steel build, high efficiency, easy cleaning |
| Power Supply | 380V / 50Hz / 3 Phase |
| Application | Fruit Processing Industry |
| Height | Approx. 1500 mm |
| Temperature Range | Ambient |
| Width | Approx. 900 mm |
| Equipment Type | Automatic Coring-Wedging System |
| Length | Approx. 1600 mm |
| Technique | Automatic mechanical coring and wedging |
| Noise Level | < 75 dB |
| Material | Stainless Steel |
| Other Material | Food-grade Plastic Components |
| Power Source | Electric |
| Installation Guideline | Requires stable, level surface; follow provided manufacturer manual for assembly and commissioning |
| Size | Standard Industrial (custom sizes available) |
| Use | Other, Apple Coring and Wedging |
| Power Consumption | 3 kW |
| Capacity | 1000 to 1500 apples/hour |
| Usage & Applications | Ideal for commercial apple processing units, juice manufacturers, catering and large food processors |
| Shape | Rectangular with integrated hopper |
| Delivery Time | 5-10 Days |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Price | 125000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We, Energy Solutions, commenced our business back in the year 2001 with the intent to serve the customers in the best possible manner and create a special place in their heart. We are a manufacturer and supplier of a diverse range of products including Fast Food Counter, Rice Steamer, Stainless Steel Catering Counter, and much more. Under the guidance of Mr. Mohit Mittal (Proprietor), our company has gained a wide clientele with a leading market image. We have a strong infrastructural facility which is helping us meet the heavy demand of customers. Our campus is segregated into sectors that consist of different cells handled by knowledgeable professionals. Our team of dedicated experts works round the clock as per the international industrial norms and helps the company in standing out in
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Wholesaler
Employee Count
18
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06CKXPM8730L1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06CKXPM8730L1Z9
Rating
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Mohit Mittal
Members since
8 Years
Address
B No Shop No - 5 125, Opp. Batra Palace, Ambala Cantt, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
Report incorrect details























