
Automatic Coordinate Measuring Machine
Price: 1300000.00 INR / Unit
(1300000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Display Type | Digital |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Temperature | 20 2C |
| Measuring Range | 700 x 650 x 500 mm |
| Gas Pressure | 0.5 MPa |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | High Precision, User-friendly Interface, Automatic Probe Change |
| Accuracy | 2.5+L/200 m |
| Response Time | Instantaneous |
| Power Supply | AC 220V / 50Hz |
| Resolution | 0.001 mm |
| Operating Voltage | 220V |
| Application | Precision Measurement |
| Equipment Type | Coordinate Measuring Machine |
| Test Range | 700 x 650 x 500 mm |
| Port Size | 6 mm |
| Specimen Size | Customizable |
| Number of Specimens | Single |
| Max Height | 500 mm |
| Interface Type | USB/Ethernet |
| Humidity | 45-75% RH |
| Usage | Industrial & Laboratory Measurement |
| Capacity | 600 kg |
| Machine Weight | 1200 kg |
| Test Speed | 30-300 mm/sec |
| Test Width | 650 mm |
| Test Stroke | 700 mm |
| Control Mode | Automatic |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 1300000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAVPU6870F2Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAVPU6870F2Z0
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Upendran S.
Members since
1 Years
Address
189/190, Vivekananda Road, Opp. Dr. Rajarathinam Hospital, Ramnagar, Kattoor, Coimbatore, Tamil Nadu, 641009, India
coordinate measuring machine in Coimbatore
Report incorrect details

































