
Automatic Cookie Drop Machine
Price: 485000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Power Source | Electric |
| Display Panel | Touchscreen |
| Usage & Applications | Commercial Bakery, Food Industry Use |
| Phase | Three Phase |
| Operating Width | 600 mm |
| Product Type | Automatic Cookie Drop Machine |
| General Use | Cookie Making |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Weight (kg) | 350 |
| Type | Other, Drop Cookie Machine, Other, Cookie dropper |
| Final Products | Other, Cookies, Other, Cookies, biscuits |
| Size Of Biscuit | Other, Custom, Other, Adjustable, various sizes |
| Computerized | Yes, Yes |
| Automatic | Yes, Yes |
| Baking Source | Electric, Electric |
| Cutter Type | Other, Rotary/Die-cut, Other, Rotary/Wire cut |
| Oven Type | Other, Tunnel/Tray Oven Compatible, Other, Not included |
| Raw Material | Other, Wheat Flour, Butter, Sugar, Other, Flour, dough |
| Power | 3 kW |
| Voltage | 220-240 V |
| Mixing Speed | Variable |
| Mixing time | Adjustable |
| Dimension (L*W*H) | 1800x1200x1500 mm |
| Feature | Other, High Output, Easy Operation, Other, High precision, low noise |
| Color | Silver |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AOBPS0194L1ZJ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AOBPS0194L1ZJ
Greater Noida, Uttar Pradesh
MANAGER
Mr Gurvinder Singh
Members since
1 Years
Address
J 130, Surajpur Industrial Area Site C,Upsidc, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201306, India
cookie drop machine in Greater Noida
Report incorrect details

































