
Automatic Conveyor Flow Wrap Machine
Price: 290000.00 INR / Piece
(290000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Filling Range | As per product size (customizable) |
| Application | Food, Bakery, Confectionery, Pharma, Soap, Hardware packing |
| Usage | Wrapping and Packaging Products in pouches |
| Features | Photoelectric Mark Sensor, Touch Screen HMI, Adjustable Bag Length |
| Power Supply | Single Phase |
| Noise Level | < 70 dB |
| Color | Other, Silver/Grey |
| Type | Other, Automatic Conveyor Flow Wrap Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, High Speed, Efficient Wrapping, Low Maintenance |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Sealing Machine |
| Capacity | 30-300 packs per minute |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC based |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 220 V / 50 Hz |
| Weight (kg) | Approx. 600 kg |
| Dimension (L*W*H) | 4000 x 1000 x 1500 mm |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Price | 290000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 10 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Color | Other, Silver/Grey |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Brand Name | ACCURATE FILL PACK MACHINE |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Tired of tall claims, inconsistent quality and delivery delays? We know that you deserve better from a partner that you trust, which is why we work to deliver a range of Pouch Packaging Machine, Pneumatic Packaging Machine, Wrapping Machine, Multi Track Pouch Packaging Machine and many other packaging machines that aligns with your application needs, quality expectations, timeframe, and budget. We go extra miles to make sure our exceptional products & exemplary solutions always please buyers, and they come to us again and again for achieving what they exactly need.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
11
Establishment
2017
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06DCNPS4523L1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06DCNPS4523L1Z2
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Kanhaiya
Members since
9 Years
Address
Plot No-12, Kishori Complex, Wazirpur Road, Faridabad, Haryana, 121002, India
automatic flow wrap machine in Faridabad
Report incorrect details










































