
Automatic Combimax Steam Boiler
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Fuel Consumption | Approx. 15-20 kg/hr (Depends on Model and Fuel) |
| Temperature | Up to 185AdegC |
| Output | Steam |
| Capacity | 500 kg/hr to 2000 kg/hr |
| Style | Horizontal |
| Voltage | 380 V |
| Life Span | 15 Years |
| Condition | New |
| Fuel Type | Other, Coal, Oil, Gas |
| Heat Efficiency | 82% |
| Pressure | Other, 10.54 kg/cm2 |
| Material | Mild Steel |
| Part Type | Other, Steam Boiler |
| Dimension (L*W*H) | 2200 mm x 1500 mm x 1800 mm |
| Function | Automatic Generation of Steam |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23ABFCS4294M1ZW
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23ABFCS4294M1ZW
Bhopal, Madhya Pradesh
CEO
Mr. Anand
Members since
2 Years
Address
176, Sector H, Govindpura Industrial Area, Bhopal, Madhya Pradesh, 462023, India
combi boiler in Bhopal
Report incorrect details

























