
Automatic Chips Manufacturing Machine Capacity: 1 Ton/day
Price: 193520.00 INR / Number
(164000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
200000.00 INR / Number
Weight :
300.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other |
| Product Type | Chips Manufacturing Machine |
| General Use | Chips Making |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 1 Ton/day |
| Weight (kg) | 200 Kilograms (kg) |
| Product Shape | Block |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Free Stand |
| Voltage | 440 Volt (v) |
| Power | 5000 Watt (w) |
| Warranty | 3 Months |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 1-30 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Box |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | Uttar Pradesh |
| Min Quantity | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Price | 164000.00 INR (Approx.) |
| Max Quantity | 5 |
| MRP | 200000.00 INR |
| Brand Name | EverPure |
| Shipping Rate | 5000.00 |
| Pkg Box Length | 60.00 cm |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 60.00 cm |
| Weight | 300.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 60.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Number |
| Product Unit | 1 Number |
| Mop | 1 |
| Color | Other |
| Shipping Type | flat_rate |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Precisely design
Trouble free performance
Long lasting service
Heavy duty
Easy to operate
High productive
Low maintenance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ever Pure Foods has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from Ever Pure Foods at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAFFE2901H1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAFFE2901H1ZP
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Prabhat Kumar
Address
F-23, Gopalpur, UPSIDC Industrial Area, Sikandrabad, Bulandshahr, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 203205, India
potato chips making machine in Ghaziabad
Report incorrect details























