
Automatic Chicken Drinker - Plastic, 5l Water Capacity, Red, 245mm Base Diameter | Automatic Watering, High Capacity, Easy Refilling
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Color | Red |
| Chicks Capacity | 50-70 |
| Water Capacity | 5L |
| Cone Height | 250mm |
| Cone Diameter | 170mm |
| Base Diameter | 245mm |
| Features | Automatic watering, High capacity, Easy refilling, Durable design, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Technical Specifications:-
Capacity of Chicks/Drinker: 50 to 70
Water Capacity: 5 Ltrs.
Cone Height: 250 mm
Cone Dia: 170mm
Bottom Plate Dia: 245 mm
Lip Space: 32 mm
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
50
Establishment
1996
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAJCC4668C1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAJCC4668C1ZR
Vadodara, Gujarat
CEO
Mr Arif Ali
Members since
10 Years
Address
332, GIDC, Por Ramangamdi, Vadodara, Gujarat, 391243, India
nipple drinker in Vadodara
Report incorrect details


































