


Automatic Chappal Making Machine
Price: 98000.00 INR / Unit
(98000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue-Black (as per image) |
| Product Type | Slipper Cutting |
| General Use | Slipper/Chappal Production |
| Material | Other, Hawai Sheet |
| Type | Automatic Chappal Making Machine |
| Capacity | 300 pairs/day |
| Weight (kg) | Approx. 650 kg (estimate) |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Automatic |
| Control System | Other, Automatic Control Panel |
| Drive Type | Electric |
| Transmission Power | 2 HP |
| Cutting Area | Standard (Die Cut Size) |
| Voltage | 220 V |
| Power | 1-2 kW |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 5x3x6 ft (estimate) |
| Raw Materials | Other, EVA, Rubber, Hawai Sheets |
| Feature | Other, Power Press, Hydraulic Cut |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Number |
| Color | Blue-Black (as per image) |
| Unit Type | Number |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Price | 98000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Shree Ram Machinery |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BXYPK9855K1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BXYPK9855K1Z5
Mainpuri, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms. Komal
Members since
1 Years
Address
Takhrau, Mainpuri, Uttar Pradesh, 205268, India
Report incorrect details
































