
Automatic Chair Base Compression Testing Machine
Price: 1600 USD / Set
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Set
Brand Name :
Hd
In Stock
Product Specifications
| Max Height | 1300 mm |
| Interface Type | RS-232 |
| Humidity | a%0$?85% RH |
| Test Range | Up to 10,000 N |
| Display Type | Digital LCD display |
| Gas Pressure | 0.6 - 0.8 MPa |
| Features | Programmable test cycles, safety limit settings, real-time data acquisition |
| Application | Furniture strength and durability testing |
| Specimen Size | Chair base diameter up to 750 mm |
| Temperature | 5AdegC to 35AdegC |
| Resolution | 0.1 N |
| Measuring Range | 50 - 10,000 N |
| Port Size | 1/4 inch (standard air inlet port) |
| Hardness | Indenter hardness a%0Y=HRC 58 |
| Equipment Type | Automatic Chair Base Compression Testing Machine |
| Frequency | 50 Hz |
| Operating Voltage | 220V AC |
| Accuracy | A+-1% F.S. |
| Power Supply | AC 220V, 50Hz |
| Response Time | a%0$?0.5 s |
| Mounting Type | Floor mounted |
| Number of Specimens | Single specimen |
| Automation Grade | Fully automatic |
| Usage | Chair base compression performance test |
| Capacity | Maximum 1 ton |
| Machine Weight | Approx. 420 kg |
| Test Speed | 0.5 - 100 mm/min adjustable |
| Test Width | 800 mm |
| Test Stroke | 400 mm |
| Control Mode | Automatic / Manual |
| FOB Port | SHENZHEN |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Others, Cash Against Delivery (CAD), Delivery Point (DP), Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 15 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Packaging Details | Each set protected with resin fiber and PP film, then put into Strong wooden case with operation manual and video inside.CE,ISO |
| Main Export Market(s) | Australia, Middle East, South America, Western Europe, Central America, Asia, Eastern Europe, North America, Africa |
| Certifications | CE,ISO |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
150
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dongguan, Guangdong
Manager
Ms Lisa
Members since
10 Years
Address
FACTORY ADD: No.13 Daxin Street, Daluosha Industrial Zone, Daojiao Town, Dongguan, Guangdong, 523710, China
digital tensile testing machine in Dongguan
Report incorrect details


































