
Automatic Cashew Shelling Machine - Durable Stainless Steel Design , High Efficiency And User-friendly Operation
Price: 2600000.00 INR / Unit
(2600000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
2600000.00 INR / Unit
Weight :
250.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 270 kg |
| Length | 1570 mm |
| Voltage | 220V |
| Power | 1.5 kW |
| Capacity | 40-50 kg/h |
| Material | Stainless Steel |
| Advantage | Reduces Labor, Uniform Shelling, High Output |
| Service Period | 12 Months |
| Dimension (L*W*H) | 1570 mm x 620 mm x 1380 mm |
| Usage | Industrial Cashew Processing |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Function | Automatic Shelling of Cashew Nuts |
| Lead Time | 10-15 Days |
| Condition | New |
| Feature | High Efficiency, Auto Feeding System, Low Maintenance |
| Product Type | Automatic Cashew Shelling Machine |
| Height | 1380 mm |
| Supply Ability | 30 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | free |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 2600000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 17.00 in |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 32.00 in |
| Currency | INR |
| MRP | 2600000.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | LOCUS EXIM |
| Weight | 250.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 17.00 in |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
- With over 15 years of experience in executing mechanized projects in the raw cashew processing industry, LOCUS stands out as a reliable and specialized service provider. Our expertise lies in designing projects to achieve the highest atomization levels, ensuring continuous technological updates and enhancements.
- Prioritizing customer demands and requirements, LOCUS customizes its services whenever possible. We have dedicated teams responsible for design, research, and development, whose primary objective is to optimize machinery for improved quality and cost-effectiveness. Additionally, we maintain a dedicated team for project execution, ensuring committed capacity, performance, and adherence to timeframes.
- Over 90% of our projects are delivered turnkey, excluding building and infrastructure, with single-point communication and consultation to facilitate hassle-free deliveries. LOCUS provides comprehensive project consultation, encompassing layout design, building floor plans, installation and commissioning, technical expertise, training, and after-sales services.
- LOCUS has successfully delivered over 60 projects across India and Africa, ranging from 5 MT to 50 MT raw cashew processing capacity per shift..
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAJFL9220A1ZK
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAJFL9220A1ZK
Pune, Maharashtra
Founder and CEO
Mr Vinay Pawar
Members since
13 Years
Address
Ground Floor, Building No.Survey 96/2, Gatha Mandir, Bypass, Dehu Road, Pune, Maharashtra, 412109, India
cashew shelling machine in Pune
Report incorrect details






































