
Automatic Cashew Peeling Machine - Capacity: 25-30 Kg/hr
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
Brand Name :
Locus Exim
In Stock
Product Specifications
| Usage | Industrial Cashew Processing |
| Dimension (L*W*H) | 500 x 500 x 1600 mm |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Condition | New |
| Service Period | 12 Months |
| Height | 1600 mm |
| Lead Time | 2-3 Weeks |
| Power | 0.75 kW |
| Voltage | 220 V |
| Capacity | 25-30 kg/hr |
| Weight | 90 kg |
| Function | Cashew Nut Peeling |
| Product Type | Automatic Cashew Peeling Machine |
| Feature | Automatic Operation, Easy to Operate, Low Maintenance |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Advantage | High Peeling Efficiency, Hygienic Processing, Reduced Labor Cost |
| Length | 500 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Supply Ability | 30 Per Month |
| Delivery Time | 2 Months |
| Main Export Market(s) | Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
- With over 15 years of experience in executing mechanized projects in the raw cashew processing industry, LOCUS stands out as a reliable and specialized service provider. Our expertise lies in designing projects to achieve the highest atomization levels, ensuring continuous technological updates and enhancements.
- Prioritizing customer demands and requirements, LOCUS customizes its services whenever possible. We have dedicated teams responsible for design, research, and development, whose primary objective is to optimize machinery for improved quality and cost-effectiveness. Additionally, we maintain a dedicated team for project execution, ensuring committed capacity, performance, and adherence to timeframes.
- Over 90% of our projects are delivered turnkey, excluding building and infrastructure, with single-point communication and consultation to facilitate hassle-free deliveries. LOCUS provides comprehensive project consultation, encompassing layout design, building floor plans, installation and commissioning, technical expertise, training, and after-sales services.
- LOCUS has successfully delivered over 60 projects across India and Africa, ranging from 5 MT to 50 MT raw cashew processing capacity per shift..
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAJFL9220A1ZK
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAJFL9220A1ZK
Pune, Maharashtra
Founder and CEO
Mr Vinay Pawar
Members since
13 Years
Address
Ground Floor, Building No.Survey 96/2, Gatha Mandir, Bypass, Dehu Road, Pune, Maharashtra, 412109, India
cashew peeling machine in Pune
Report incorrect details
































