
Automatic Case Erector
Price: 1000000.0 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Application | Packaging Industry, Warehouses, Logistics |
| Features | Automated carton forming, box opening, bottom folding and sealing |
| Power Supply | AC |
| Noise Level | 70 dB |
| Filling Range | Adjustable to carton size |
| Usage | Erecting and sealing corrugated carton cases |
| Type | Other, Automatic Case Erector |
| Material | Stainless Steel / Mild Steel |
| Feature | Other, High speed, simple operation, low maintenance |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Carton Former / Sealer |
| Capacity | 8-15 cartons/minute |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 0.8-1.2 kW |
| Voltage | 220V/380V, 50/60Hz |
| Weight (kg) | 450 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2000 mm x 1900 mm x 1450 mm |
| Color | Other, Blue and Gray / Customizable |
| Sealing Type | Other, Adhesive Tape / Hot Melt |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAGCT6102M1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAGCT6102M1Z5
Pune, Maharashtra
Head of Technical
Mr Chandrakant Bhosale
Members since
5 Years
Address
Gat Number - 284, Manjari - Wagholi Road, Manjari Khurd, Pune, Maharashtra, 412307, India
case erector in Pune
Report incorrect details
















