
Air Conditioning System - Advanced Technology Performance | Rust Resistant, Durable Finish, Sturdy Design, Leak Proof
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | HVAC unit |
| Color | Beige |
| Cooling Capacity | 10-20 TR |
| Refrigerant | R410A |
| Power Supply | 3-phase |
| Dimensions | 1000x800x500 mm |
| Weight | 200 kg |
| Usage | Offices, hotels, malls, retail stores |
| Features | Efficient cooling, Durable design, Reliable performance, Easy installation, Low maintenance, Quiet operation, Versatile use |
Product Overview
Key Features
We
are one of the leading manufacturers, traders and suppliers of a
supreme quality range of Air Conditioning System.
Manufactured using excellent quality components and revolutionary
technology by adept professionals, offered system finds application
in offices, hotels, malls, retail stores, etc. The offered system is
checked on numerous quality parameters under the guidance of our
quality controllers t ascertain its reliable performance. As well,
this Air Conditioning System is
available in assorted specifications as per the requirements of our
clients at very low price.
Features:
Rust
resistanceDurable
finish standardssturdy
constructionLeak
proof
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, COMVENT ENGINEERING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Conditioner from COMVENT ENGINEERING at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2011
GST NO
19AAHFC5031A1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAHFC5031A1ZZ
Kolkata, West Bengal
Partner
Mr. Ravi Pandey
Address
Plot No.79, Block-Ge, 1864, Rajdanga Main Road, Kolkata, West Bengal, 700107, India
Report incorrect details























