
Air Conditioning Grills - Durable Steel Construction, Easy Installation, Adjustable Louvers
Price: 250.0 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Piece
Brand Name :
New United Enterprises
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP20 |
| Feature | Corrosion Resistant, Easy Installation |
| Mounting Type | Ceiling/Wall Mounted |
| Efficiency | High Air Flow Efficiency |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Connector Type | Duct Flange |
| Humidity % | Upto 95% RH |
| Product Type | Air Conditioning Grill |
| Application | Ventilation, Air Conditioning System |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Rated Voltage | 230 V |
| Output Type | Air Flow Outlet |
| Color | White |
| Dimension (L*W*H) | 600 mm x 300 mm x 40 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Size | Standard, Custom Available |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Duct Mount |
| Material | Aluminum |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | As per client requirements Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Customized Packing |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Western Europe, Asia, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001:2008 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Fabricator
Employee Count
35
Establishment
1987
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06ADYPK4157F1Z7
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ADYPK4157F1Z7
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr Suresh Khosla
Members since
17 Years
Address
Plot No- 864, Sector 69, IMT, Faridabad, Haryana, 121004, India
Report incorrect details










![Air Conditioner ] Grill](https://tiimg.tistatic.com/fp/1/005/030/air-conditioner-grill-106.jpg)


























