
Air Conditioners - 1 Ton, 12000 Btu/hr | Rotary Compressor, Auto Restart, Turbo Cooling, Easy Installation, Quiet Operation
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Lloyd
In Stock
Product Specifications
| Model | LS13GRIX |
| Tonnage | 1 Ton |
| Cooling Capacity | 12000 BTU/hr |
| Power Supply | 230V~/50Hz/1Ph |
| Compressor Type | Rotary |
| Usage | Home and office cooling |
| Indoor Dimensions | 850x300x198 mm |
| Outdoor Dimensions | 760x540x260 mm |
| Weight (Indoor) | 14 kg |
| Weight (Outdoor) | 34 kg |
| Features | Cooling, Energy efficient, Auto restart, Timer, Quiet operation, Easy install |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DEE KAY REFRIGERATION PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Conditioner from DEE KAY REFRIGERATION PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AADCD3156C1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADCD3156C1Z3
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr. Ashok Kumar
Address
Plot No:17 B/14, Pyare Lal Road, Near Military Road, Karol Bagh, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details























