
Air Conditioner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Air Conditioner |
| Dominant Color | White |
| Cooling Capacity | 12000 BTU |
| Dimensions | 900 x 250 x 200 mm |
| Refrigerant | R410A |
| Power Consumption | 1.5 kW |
| Voltage | 220-240 V |
| Usage | Residential cooling in rooms, offices, and apartments. Ideal for spaces up to 300 sq. ft. |
| Features | Cooling, Temperature Control, Energy Efficient, Quiet Operation, Easy Installation |
Company Details
Froster Aircon, Established in 2005 at Hyderabad in Telangana, is a leading Distributor,Supplier of Air Conditioner in India. Froster Aircon is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Air Conditioner, Froster Aircon has made a reputed name for itself in the market with high-quality 1.5 Ton Window Air Conditioner, Ace Follow Me (Window -Ac), Air Conditioner, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Froster Aircon has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Conditioner in bulk from Froster Aircon at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Froster Aircon has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Conditioner in bulk from Froster Aircon at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr Ravinder
Address
1-9-1122/13/3, Vst Road, Himayat Nagar, Hyderabad, Telangana, 500044, India
Report incorrect details















